Köszönet Nyeső Anitának az alábbi összefoglalóért

 

 

Az Európai Unió

 

Az európai integráció kialakulása:

Integráció: nemzetgazdaságok összefonódása, együttműködése.

A XV. századból származik a megfogalmazás Rotterdami Erasmus-tól. A II. világháború a következő megfogalmazódás, ekkor két folyamat zajlik:

?        Európa kettéosztása, létrejön a keleti szocialista és a nyugati kapitalista blokk.

?        Nyugat-Európa egyesülése.

 

 Az integráció kialakulásának okai:

v     Politikai: a Szovjetunió fenyegető, terjeszkedő politikája.

v     Gazdasági:

o       az USA gazdasági fölényének ellensúlyozása

o       a gazdasági egymásrautaltság (Ruhr vidéki kőszén és lotharingiai vasérc)

o       európai méretű piacok kialakulása, mert csak így versenyképes (megjelenik a nagy üzemméret igénye)

o       környezetvédelmi gondok megoldása

 

Szervezetek:

?      OEEC 1948-ban jött létre, Európai Gazdasági Együttműködés Szervezete. Feladata a Marsall segély lebonyolítása. (Az USA 13,5 milliárd dollárt adott Európának, de Kelet-Európa országai visszautasították. Spanyolország kivételével minden nyugat-európai ország kapott a segélyből. Két feltétele volt ennek a pénznek: a felhasználás ellenőrzése, és csak gazdasági beruházásokra volt fordítható. ) Később az OEEC-ből OECD lett, Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet. Feladata Európa elmaradt régióinak fejlesztése.

?      Benelux vámunió 1948-ban jött létre. Ezek az országok (Belgium, Hollandia, Luxemburg) az egymás közötti kereskedelemben megszüntették a vámokat.

?      Nyugat-Európai Unió 1948-ban jött létre. 10 ország hozta létre. Gazdasági, biztonsági szervezetnek szánták, de a NATO létrejöttével formálissá válik.

?      Európa Tanács 1949-ben jött létre. Kulturális Emberjogi Értékőrző Szervezet. Célja az európai országok összefogása közös célok alapján. Franciaországban van a központja. Az Európai Uniótól független szervezet.

?      Schumann terv 1949-ben jött létre. Megfogalmazza a német és francia nehézipar együttműködésének igényét, ami egyúttal a francia-német kibékülést is jelenti. Megfogalmazza a közös európai intézmények létrehozásának szükségességét. Ez az Európai Integráció születési okmánya.

?      Montánunió 1951-ben jött létre, szén és acélközösség. Alapítói: a Benelux államok, Franciaország, az NSZK és Németország. Az EAK (Európai Atom Közösség), a tagországok összeegyeztetik a nehéziparukat.

?      1957-ben az integráció megvalósulása: az Európai Gazdasági Közösség létrehozása (római szerződés). Tagjai azok, akik a montánuniónak. Az alapokmányban megfogalmazzák a közös célokat. Létrejön az integráció szervezeti felépítése. Létrejönnek a nemzetek fölötti szervezetek.

Nagy-Britannia kimarad az integrációból. Ennek okai:

nem akar csatlakozni (az USA vezető szerepét kívánta fenntartani)

Franciaország nem támogatta a felvételét

 

Az integráció bővülése:

ü      1973 felveszik Nagy-Britanniát, Írországot és Dániát

ü      1981-ben Görögországot, ennek csak politikai, katonai okai voltak, mert a Balkán déli része nem kerülhetett Szovjet kézre

ü      1986-ban Spanyolországot és Portugáliát. 7 év türelmi időt kaptak. Az előnyökből részesültek, a kötelezettségek nem vonatkoztak rájuk

ü      1990-ben az NDK-t (mert Németország bővül)

ü      1995-ben Svédországot, Finnországot és Ausztriát, mert ők 1990-ig semleges országok voltak. Norvégia többször visszautasította a csatlakozást, mert kiszámolták, hogy csak a halászat miatt nagyobb hozamuk van, mintha belépnének.

ü      2004-ben 10 országgal (köztük Magyarországgal) bővül. Így összesen 25 tagja van.

 

Az integráció fokozatai, szintjei:

?        1957-ben preferenciális övezet létrehozása. A tagországok az egymás közötti kereskedelemben kölcsönös kedvezményeket nyújtanak egymásnak.

?        1957-ben szabad kereskedelem. Minden tiltó rendelkezést megszüntetnek az egymás közötti kereskedelemben, de a vámok megmaradnak.

?        1968-ban vámunió. Eltörlik a vámokat az egymás közötti kereskedelemben. Szabad az áruáramlás. Kifelé egységes vámpolitikát vezetnek be.

?        1979-ben közös piac létrehozása. Az áruk szabad áramlása mellett szabaddá válik a tőke és a munkaerő áramlása is. Létrejön az Európai Valutakosár, amelyben minden ország fejlettségének megfelelően fizet be és szükségleteinek megfelelően vesz ki. Létrehozzák az ECU-t az első közös pénzt, ami csak elszámolási egységként szerepel.

?        1992-ben Maastricht-i egyezmény, ami egy gazdasági unió létrehozását eredményezi. Ennek részeként vezették be az Eurót, ami már fizetési eszköz.

?        Elképzelt szint a politikai unió, az Európai Egyesült Államok létrejötte (az USA mintájára).

 

Az Unió működése:

Az Unió döntéseinél alapvető elv a szubszidiaritás elve. Azaz az uniós szervezetek csak olyan ügyekben döntenek, melyeket hatékonyabban meg tudnak oldani, mint nemzetállami szinten.

Az ügyeket három csoportra osztják:

Alapvető kérdések: minden tagnak vétó joga van.

Súlyozott szavazású kérdések: a gazdaságilag fejlettebb országok szavazata többet ér.

Egyszerű többséget igényelő kérdések: mindenkinek 1 szavazata van, az elfogadásához 50%+1 szavazat kell.