Köszönet Nyeső Anitának az alábbi összefoglalóért

 

II. A gazdasági élet szerkezeti és területi átalakulása

 

II. 1. A gazdasági termelés általános jellemzői

 

A gazdasági termelés és a termelési tényezők:

A gazdasági termelés: során a társadalom tagjai fogyasztásra és beruházásra alkalmas javakat, valamint szolgáltatásokat hoznak létre a termelési tényezők átalakításával.

A termelési tényezők: a társadalom rendelkezésére álló erőforrásokat jelentik.

Az erőforrások csoportosítása:

o        Humán erőforrások:

Azt fejezi ki, hogy a munkaerő fizikai állapota, szellemi képességei milyen mértékben járulnak hozzá a gazdasági növekedéshez.

o        Természeti erőforrások:

A gazdasági termelésben nélkülözhetetlenek, pl. ásványkincsek és energiahordozók, erdők, mezőgazdasági termelésre alkalmas földterületek, éghajlati feltételek, vízkészletek, stb.

o        A tőke:

Olyan felhalmozott értéket, pénzt, vagyont, erőforrást jelent, amely tulajdonosa számára rendszerint újabb munkaráfordítás nélkül is rendszeres jövedelmet biztosít.

Három fő formája van:

´        termelőtőke (a termelésben lekötött, termelési célokra használt tőke)

´        árutőke (az értékesítésre váró, árukban megtestesülő tőke)

´        pénztőke (a korábbi tőkejövedelmekből származó tőke)

o        A technológia:

A technológiai fejlődés, a műszaki haladás a gazdasági termelési folyamat központi eleme.

 

Gazdasági növekedés - gazdasági fejlődés - gazdasági termelékenység:

A gazdasági növekedés: az adott társadalom által előállított javak és szolgáltatások mennyisége, vagyis a gazdasági termelés tartósan emelkedik. A gazdasági teljesítmény mérőszáma a GDP és a GNP.

A gazdasági fejlődés: a gazdasági termelőtevékenység szerkezeti átalakulása.

A gazdasági növekedés hátterében általában az erőforrások termelésbe történő nagyobb mértékű bevonása áll. A gazdasági fejlődés rendszerint a gazdaság termelékenységének fokozódásával jár. A termelékenység a kibocsátásnak a ráfordításokhoz viszonyított aránya.

 

Gazdasági szerkezet - foglalkozási szerkezet

Gazdasági szektor: a három fő gazdasági szektor gazdasági termelésből való részesedési aránya.

A három fő gazdasági szektor:

w        A mezőgazdaság: az élelmiszerek termelésével és egyes ipari nyersanyagok előállításával foglalkozó gazdasági ágazat.

w        Az ipar: az az ágazat, amely kitermeli és feldolgozza a természetben található, a gazdasági termeléshez szükséges javakat és mezőgazdasági termékeket.

w        A szolgáltatás: az anyagi javak termelésétől megkülönböztetett minden olyan tevékenység, amely valakinek vagy valaminek a körülményeiben változást idéz elő.

Az országok gazdasági szerkezetét az alapján elemzik, hogy a bruttó hazai termék, a GDP előállításából az egyes szektorok hány %-kal részesednek.

A foglalkoztatottak: a gazdaságilag aktív, munkavállaló személyek, az ún. aktív keresők.

A foglalkozási szerkezet: azt jelenti, hogy az aktív keresők milyen arányban vállalnak munkát a három fő gazdasági szektorban.

 

A gazdasági szerkezet és a foglalkozási szerkezet alakulása a jelenlegi világban:

A világgazdaság vezető szektora a 20. század végén a szolgáltatás. A világ összes GDP értékének 61%-át ez a gazdasági ágazat állítja elő. Az ipari termelés a GDP 32%-ához járul hozzá, s a mezőgazdasági termelés csak 4%-a a világ GDP értékének.

Földünk aktív keresőinek fele a mezőgazdaságban dolgozik.

 

II. 2. A mezőgazdasági termelés

 

A mezőgazdaság szerepe és jelentősége:

A mezőgazdaság az egyetlen forrása az élet fenntartásához szükséges élelmiszereknek. A világ aktívan dolgozó népességének fele még ma is ebben a szektorban tevékenykedik. A világ összes GDP értékének mindössze 4%-a származik a mezőgazdaságból. Ennek oka, hogy a gazdasági fejlődés előrehaladásával az agrártermékekkel szemben felértékelődnek az ipari termékek és a különféle szolgáltatások. A fejlett országokban az élelmiszerek iránti szükséglet csak a népesség gyarapodásával arányosan emelkedik.

 

A mezőgazdasági termelés földrajzi korlátai:

Földünk szárazföldjeinek csupán 12%-a alkalmas intenzív mezőgazdasági termelésre. A mezőgazdaság földrajzi elterjedését a társadalmi tényezők mellett az éghajlat, a domborzat és vízrajz, valamint a talajviszonyok befolyásolják. A legmegfelelőbb mezőgazdasági területek kétharmada az északi, illetve déli félteke közepes szélességein tömörül. A földrajzi szélességtől függően a tenyészidőszak (fagymentes periódus) tartama jelentősen változik.

 

Két korlátozott erőforrás: a termőtalaj és a víz:

Újabb területek hiányában a termelés fokozására az intenzív gazdálkodás kiterjesztése kínálja az egyik lehetőséget, a másikat pedig a kevésbé alkalmas térségek bekapcsolása. A talajpusztulás és az elsivatagosodás együttesen a Földön évente 27 millió hektár értékes termőterületet rabol el. Víz nélkül a legjobb termőtalaj is meddő marad. A Föld vízkészlete 1400 millió km3. Mindössze 0,5% elérhető az ember számára. Az elérhető vízkészletek eloszlása rendkívül egyenlőtlenül alakul a szárazföldeken.

 

A fejlett ipari országok mezőgazdasága:

A magas jövedelmű országok legfőbb mezőgazdasági termelési típusa az intenzív (belterjes) mezőgazdaság. Többnyire két fő ágazat, a növénytermelés és az állattenyésztés összefonódása jellemzi, de sok helyütt csak egy-egy ágazaton belül alakult ki a belterjesség magas foka.

A vegyes mezőgazdaság típusa elsősorban Nyugat- és Észak - Európában terjedt el. Az intenzív vegyes mezőgazdaság egyik leghatékonyabb formáját Dánia fejlesztette ki, különösen az egyes ágazatok egymásra épülése szervezett.

A fejlett világ néhány kisebb régiójában intenzív növénytermelés alakult ki, pl. Dél- és Közép-Európa, Kalifornia szőlőtermelő tájai.

Az intenzív gazdálkodásra nagy súllyal nehezedik a folyamatosan dráguló műtrágyák és növényvédő szerek tömeges alkalmazása. Ugyanakkor a termőtalaj több évtizedes intenzív használata káros folyamatokat indít el a természeti környezetben. Talajerózió lép fel, a túltrágyázás megmérgezi a termőtalajt, a nehézgépek használata összepréseli a felső talajréteget, akadályozza a levegőzését, és rontja a vízvezető képességét. A tartós öntözés sókoncentrálódást idéz elő.

A fejlett ipari országok mezőgazdaságának másik jellegzetes típusa az extenzív (külterjes) mezőgazdaság. Ez alakult ki Észak-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon.

Az extenzív növénytermelés klasszikus területe az észak-amerikai préri búzatermelő övezete - mind az USA-ban, mind Kanadában.

Az extenzív állattenyésztés ugyanezeken a tengerentúli területeken terjedt el, a növénytermelés számára már túl száraz térségekben. Amerikában a szarvasmarhatartás, Ausztráliában és Új-Zélandon emellett a juhtenyésztés jelentős.

 

Dél- és Kelet-Európa mezőgazdasága:

A mediterrán gazdálkodás jellemző a Földközi-tenger medencéjét északról szegélyező, növénytermelő zónára. Kelet-Európa területén a vegyes mezőgazdaság vonásai érvényesülnek.

 

A fejlődő országok mezőgazdasága:

A fejlődő világ egyik legfőbb hagyományos mezőgazdasági termelési módja a talajváltó gazdálkodás. Az amerikai kontinens, Ázsia és Afrika trópusi területein ma is megtalálható. Jellegzetes terményei a gyökér- és gumós növények, mint a manióka, a batáta, a különféle jamszgyökerek.

A nedves trópusokon az ugaroltatás biztosítja a talaj számára az elvesztett tápanyagok pótlását.

Nyugat-Afrika legnagyobb részén a bozótugarváltó gazdálkodás dominál. Ez lényegében a talajváltó földművelés azon formája, ahol a földeket állandó jelleggel művelik.

Az árasztásos rizstermesztés a tradicionális mezőgazdasági rendszerek legbelterjesebb művelési formája. A nyári monszun uralma alatt lévő területeken jellemző, ott is elsősorban a folyók deltavidékén, ill. alsó folyása mentén. Legfőbb jellemzői a föld intenzív használata és a nagy munkaerő-ráfordítás.

A Szahara atlanti-óceáni partjától a mongol sztyeppekig terjed az Óvilág nagy száraz övezete, a nomád pásztorkodás színtere. A vándorlási útvonalak igazodnak az időjárási változásokhoz.

A gyarmatosítás eredményeként alakultak ki az ültetvények. A trópusok növényei: a kakaó, a kávé, a banán, a kókuszdió. A szubtrópusokon terem a cukornád, a gyapot, a tea, a földimogyoró, a dohány. Az ültetvényes rendszer révén kezdődött meg a kifejezetten európai exportra történő nagy mennyiségű termelés.

 

II. 3. Az energiatermelés

 

Az iparosodás terjedése, a népesség növekedése, az urbanizáció felgyorsulása megsokszorozta a világ energiaigényét.

 

Az energiafelhasználás szerkezete:

A közös érdekvédelmi szervezetbe (OPEC) tömörült fejlődő országok az 1970-es évek folyamán drasztikusan emelték kőolajáraikat. Ennek következtében a fejlett országok csökkentették a kőolaj-felhasználást. Azóta a kőolajtermelés stagnál, újra nő a széntermelés. Lendületet vett a földgáz, az atomenergia és a vízenergia hasznosítása.

A szegényebb fejlődő országok háztartásaiban az energia 20-90%-át a helyi erdőtakaró faforrása biztosítja.

Az arab országok zömében csaknem 100%-ban kőolajból állítják elő az elektromos energiát. Más országokban a földgáz szerepe jelentős. Feketeszénre támaszkodik Dánia, a Dél-afrikai Köztársaság, Nagy-Britannia. A fekete- és barnaszén együttes energiaforrásként kiemelkedő szerephez jut Kínában és Németországban. Néhány ország kiemelkedően az atomenergiára is támaszkodik, pl. Franciaország, Belgium, Svédország, Magyarország.

II. 4. Az ipari termelés

 

Az ipar fogalma és az iparosodás elterjedése:

A modern ipar kialakulása a 18. század vége felé kezdődött a gőzgép felfedezésével és alkalmazásával.

Az ipar különböző feladatokat lát el:

?     a bányászat végzi a természeti kincsek, nyersanyagok és energiahordozók kitermelését

?     az energiahordozókból elektromos energiát termel az energiaipar

?     a bányatermékek és más nyersanyagok feldolgozását végzi a feldolgozóipar

Korunkban a gyáripar fejlődése és fejlettségének színvonala határozza meg a gazdaság egészének fejlettségét, erejét. Az ipar maga után vonta a szolgáltatások fejlődését, és emelőként hatott a mezőgazdaságra is.

 

Szerkezetváltás és területi átrendeződés:

A modern ipar szerkezete folyamatosan változott. Az ipari forradalom elindítását a gőzgép feltalálása tette lehetővé. A 20. század küszöbén a földgáz és a kőolaj alkalmazása, az elektromos energia előállítása nyitott új korszakot az ipar fejlődésében. A 20 század végén a mikroelektronika, az informatika és a biotechnika tereli új vágányokra az iparszerkezet alakulását. Az elmúlt fél évszázad során jelentősen bővült az iparosodott térségek köre. A világipar elhelyezkedése alapvetően nem változott. A meghatározó ,,ipari tengely" ma is az északi mérsékelt övben, a Mississippi és a japán szigetek között helyezkedik el. A fejlődő térségek folyamatosan bővítették ipari termelésüket.

 

Az ipari telepítőtényezők:

A telepítési tényezők lehetnek:

?        természeti tényezők:

A nyersanyagok, az energiaforrások, valamint a vízkészletek előfordulása, a felszín tagoltsága és az éghajlati adottságok.

?        társadalmi tényezők

A munkaerő, a fogyasztópiac, a szállítási feltételek, az infrastruktúra, a föld ára, a tőke, s bizonyos esetekben a stratégiai szempontok.

 

A világ nagy ipari régiói:

}        Az Európai Uniót észak-dél irányban átszelő ipari folyosó.

}        Közép-angliai, holland, belga, és észak-francia ipar összefüggő térsége.

}        Rajna-Ruhr iparvidék.

}        Milánó-Torino-Genova ipari háromszög

}        Elszigeteltebb iparvidékek kelet felé: Szilézia, Donyec, Ural, Kuznyeck.

}        Kína területén Mandzsúria.

}        Japán fő szigetének a Csendes-óceánra néző oldala.

}        Észak-Amerikában az USA ÉK-i részén.

 

A történelmi iparvidékek hanyatlása:

Egy ipari régió hanyatlását előidéző tényezők lehetnek:

Kimerül vagy minőségileg leromlik a helyi nyersanyagforrás.

Visszaesik a kohászati termékek iránti kereslet.

Az újonnan iparosodott országok a hagyományos ipari térségek számos termékét jelentős mértékben visszaszorítják saját ipari bázisuk kiépítésével.

A szén átmenetileg veszít pozíciójából az atomenergiával és a kőolajjal szemben.

Az új technológiák forradalmasítják a hagyományos iparágakat.

 

Tudományos és műszaki fejlődés a 21. század küszöbén:

A műszaki haladás a gazdasági növekedés központi eleme. Az új technológiák és az ezekre épülő új ,,termékcsaládok" széles körű elterjedése jelentősen átalakította a fejlett ipari társadalmak termelési és fogyasztási szerkezetét.

A kutatás-fejlesztés (az ún. K+F): azok az alkotó tevékenységek, amelyeknek célja, hogy az emberiség egyre több tudományos és technikai ismerettel rendelkezzen.

 

A feldolgozóipar átalakulása a tudományos-műszaki fejlődés függvényében:

A feldolgozóipari tevékenység jelentősen koncentrálódik a fejlett ipari országokra. 1999-ben a világ összes GDP-jének 21%-át állította elő a gyáripar. Napjainkban a világ összes gyáripari termelésének 80%-a a magas jövedelmű országokból származik.

Korunk tudományos és műszaki fejlődésének következménye, hogy az ipar, s különösen a feldolgozóipar ágazati szerkezete jelentősen átalakult.

Napjainkra az egyes ipari ágazatok között sokoldalú kapcsolatok jöttek létre. A feldolgozóipar átalakulásának egyik legfontosabb tényezője, hogy ipari termelő és ehhez kapcsolódó szolgáltató blokkok jönnek létre, sőt termelési komplexumok szerveződnek az új iparágak körül.

Ezek közül négy kiemelten az ipar meghatározó tényezője:

´        energetikai komplexum

´        elektronikai-informatikai komplexum

´        biotechnológiai komplexum

´        hadiipari komplexum

 

II. 5. Napjaink legfontosabb ipari ágazata, az elektronika

 

A 21. század ,,jelszava" a mikroelektronika:

A miniatürizált integrált áramköröknek köszönheti lényegében az elektronika a teljes gazdasági és társadalmi életet átformáló szerepét. A mikroelektronikai iparág alapvető változást hozó termékévé az 1980-as évekre a mikroprocesszor vált.

 

Az elektronikai iparág legfontosabb jellemzői és térbeli eloszlása:

Az elektronika az egyik legfontosabb csúcstechnológiai iparág. Az egyes elektronikus árucikkek eladási értékei és az ezeket előállító cégek profitjának nagysága messze felülmúlja a többi iparág hasonló mutatóit. Az elektronikai újítások hatása a termelés legkülönbözőbb ágazataiban is igen gyorsan jelentkezik.

A világ elektronikai termelése a fejlett ipari országokra koncentrálódik, az USA és Japán a meghatározó. A világtermelésen belül az USA részaránya fokozatosan csökkent, a nyugat-európai országok jelentősége alig változott, ezzel szemben Japán és az ázsiai fejlődő államok aránya jelentősen fokozódott.

Az elektronikai komplexumhoz a következő ágazatok tartoznak: félvezetők, részegységek, szórakoztató elektronika, adatfeldolgozás, kísérleti és mérőműszerek, távközlési berendezések, orvosi és ellenőrző műszerek, ipari elektronika, katonai elektronika.

 

A mikroelektronika hatása az ipari termelési folyamatok megváltozására:

Három fő területre összpontosul:

v     Az elektronikus vezérlésű termelési rendszerek.

A számítógéppel támogatott tervezés és gyártás a gépgyártásban egyre elterjedtebb (ún. flexibilis termelési rendszerek).

v     Az ipari robotok széles körű alkalmazása.

A robotok biztonságosak, kevésbé vannak kitéve baleseteknek, és az ember számára túl veszélyes feladatokat is elláthatnak.

v     Az ipari termékek szállításával, raktározásával és értékesítésével kapcsolatos elektronikus rendszerek.

Az elektronika a termékek korszerűbb raktározási és értékesítési rendszerét is kialakította.

A vonalkód: nyomtatott, géppel olvasható kód, amely különböző szélességű és egymástól különböző távolságban elhelyezkedő, párhuzamos vonalakból áll.

 

II. 6. A szolgáltatási szféra és az infrastruktúra

 

A szolgáltatási szféra mint a gazdasági élet önálló, tercier szektora viszonylag új jelenség korunk világában.

A szolgáltatás alapvető jellemzői:

A gazdasági fejlettségi szint függvényeként alakul, ill. változik.

Bár önálló ágazat, de a tényleges gazdasági, társadalmi élettől nem választható el.

Csak a magas fejlettségi szinten van igény és fizetőképes kereslet, továbbá megfelelő technikai színvonal ahhoz, hogy a szolgáltatási ágazatok önállóan szerveződjenek és elkülönüljenek az anyagi termelést folytató szektoroktól.

 

A szolgáltatás fogalma és legfontosabb típusai:

A szolgáltatás: az anyagi javak termelésétől megkülönböztetett minden olyan tevékenység, amely valakinek vagy valaminek a körülményeiben változást eredményez. A szolgáltatási tevékenységet személy vagy gazdasági szervezet végzi előzetes megállapodás alapján, fizetség ellenében.

A szolgáltatási tevékenységek fő csoportjai:

o        A termelő és termelési szolgáltatások:

Azok a szolgáltatási tevékenységek, amelyek a mezőgazdasági és ipari, sőt magának a szolgáltatási szektornak is a hatékony működését segítik elő. Alapszolgáltatásnak is nevezik.

Az utóbbi években a termelési szolgáltatások csoportján belül az új, korszerű szolgáltatási formák kerültek előtérbe: pénzügyi szolgáltatás, információs gazdaság, idegenforgalom.

o        A közületi és társadalmi szolgáltatások:

Feladata az állampolgárok korszerű, minden igényt kielégítő életmódjának biztosítása, valamint az állami és önkormányzati irányítás megszervezése és zavartalan lebonyolítása.

o        A személyes szolgáltatások:

Ebbe a csoportba a háztartások tevékenységéhez kapcsolódó szolgáltatási ágazatokat soroljuk

 

Az infrastruktúra szerepe a szolgáltatási tevékenységekben:

Az infrastruktúra: a gazdaságnak azok a strukturális létesítményei, amelyek az eladók és a vevők között a javak és a szolgáltatások áramlását biztosítják.

Az infrastruktúra lehet:

w        Szociális

Azok a berendezések, építmények, amelyek az oktatási és egészségügyi szolgáltatási tevékenységek működését teszik lehetővé.

w        Gazdasági

Azok a hosszú élettartamú berendezések, eszközök, amelyek felhasználásával a termelő és háztartási szolgáltatási tevékenységek elvégezhetők.

A gazdasági infrastruktúra lehet:

}        Közhasznú infrastruktúra

}        Közhasznú utak, vasúti pályák és vasutak

}        Egyéb közlekedési szektorok

 

A gazdasági infrastruktúra összetétele a gazdasági fejlődés függvényében:

Az infrastrukturális beruházások rendkívül költségigényesek, és a megtérülési idejük is sokkal hosszabb, mint a többi termelési ágazaté. Infrastruktúra hiányában egyes területek gazdaságilag nem fejlődhetnek. Azok a települések, ahol még az elemi létfeltételek többsége is hiányzik, előbb-utóbb elnéptelenednek.

 

Az információs gazdaság:

Napjaink gazdaságában az információtechnológia a gazdasági hatékonyság és versenyképesség kulcsa. Az iparilag fejlett országokban az információgazdaság a legdinamikusabban növekvő ágazat.

Az egyes informatikai ágazatokban, ill. több informatikai ágazat együtteseként hatalmas informatikai óriásvállalatok szerveződnek.

Az informatikai forradalom a foglalkoztatottak képzettségi szint szerinti átrendeződését is maga után vonja. Az egész világot átfogó információs gazdaság nyelve egyértelműen az angol, így az információs ágazatokban az angol nyelv alap-, illetve középszintű tudása szintén alapfeltétel. Tapasztalható az ún. távmunka megjelenése is.

Az információs gazdaság globális méretekben szerveződik, de pozitív hatásai még csak a fejlett ipari országokban tapasztalhatók. Ezért az egész világot átfogó információs társadalom fogalma a reális valóságtól még nagyon messze áll.

 

Az információs gazdaság hatása a gazdaság térbeli elhelyezkedésére:

A modern információs technológia révén a földrajzi helyzet fontossága igen megváltozik. A gazdasági élet folyamatos térbeli szétterjedése egy időben a térbeli koncentráció folyamatával fokozatosan felerősödik. Az információs gazdaság esetében a nagyvárosok szerepe egyre inkább felértékelődik.

 

II. 7. A közlekedés és az idegenforgalom

 

A szárazföldi közlekedés technológiai átalakulása:

A szárazföldi közlekedés legnagyobb forgalmat lebonyolító ágazata a vasút. Gazdasági előnye a tömegáruk nagy távolságra történő szállítása.

Az 1970-80-as évtizedre jellemző tendencia, hogy mind a személyszállítás, mind a teherszállítás terén a közúti közlekedés került egyre inkább előtérbe. A közúti szállítás ugyan drágább a vasútnál, de ugyanakkor sokkal gyorsabb, és a személyszállítást tekintve kényelmesebb. A világon a személy- és teherautók száma hatalmas mértékben emelkedett.

Napjainkra a közúti közlekedés jelentős átalakulási szakaszba lépett. Ugyanakkor egyre nagyobb sebességű vasútvonal-hálózatok épülnek ki.

A vasúti teherszállítás technológiai átalakulásának kulcsszava az ún. kombinált fuvarozás. A konténerek révén lehetővé vált a darabáruk olcsó vasúti fuvarozása. De vonatra nem csak konténereket, hanem egész kamionokat is rakhatunk. Az ún. ,,gördülő országutak" olyan speciális vasúti teherkocsik, amelyekre a kamionok egyszerűen fel- és lehajthatnak.

 

A vízi közlekedés:

Két fő ágazata van:

w        Belvízi hajózás.

A folyókon, csatornákon, tavakon lebonyolódó hajózás, olcsó, környezetbarát és biztonságos szállítási mód. Különösen a nem romlandó és nem sürgős rendeltetésű tömegáruk szállítására alkalmas.

Európa legjelentősebb vízi útja a Rajna. A Duna, Európa második legnagyobb folyója. 1992-ben adták át a Duna-Majna-Rajna-csatornát. Ezzel a Rajna és a Duna között közvetlen hajózási kapcsolat alakult ki, s létrejött az európai kontinens összefüggő belvízi hajózási rendszere.

w        Tengeri hajózás.

A vízi közlekedés legnagyobb forgalmat lebonyolító ágazata, ugyanis nagy tömegű áruk nagy távolságra történő szállítása tengeri úton a legnyereségesebb. A technológiai fejlődés révén az egyes árufajták igényeinek megfelelő speciális hajóparkok alakultak ki.

A tengeri szállítás történelmileg kialakult legfontosabb iránya az Európát Észak-Amerikával összekötő útvonal.

 

A légi közlekedés:

Napjaink legnagyobb mértékben fejlődő közlekedési ágazata a légi közlekedés. Légi úton a kis tömegű, de nagy értékű cikkek gyors szállítása nyereséges.

 

Az idegenforgalom:

A belföldi és a nemzetközi idegenforgalom az egyik leggyorsabban fejlődő ágazatok közé tartozik. A külföldre irányuló idegenforgalom világviszonylatban még kevesek által elérhető luxustevékenységnek minősül.

Sokoldalú adottságok alakítják ki egy táj, egy régió vonzerejét: természeti tényezők, történelmi, muzeális, kulturális, települési sajátosságok. A nemzetközi turizmus résztvevőinek zöme a hűvös mérsékelt öv fejlett térségeinek lakója. A hűvösebb zónákból kiutazók legkedveltebb célterülete a Földközi-tenger medencéje. Az európai turizmus kedvelt célpontja az Alpok és a Kárpátok vonulata, nyáron a magaslati üdülés, télen a síelés vonzza az üdülőket. Keresett idegenforgalmi pontok a gyógyfürdőhelyek, továbbá a világ legszebb nemzeti parkjai.

 

III. Napjaink globális problémái

 

III. 1. Az emberi tényezők szerepe a gazdasági és társadalmi életben

 

Az emberi tényező szerepe a gazdasági életben:

A munkaerő-kínálat és -kereslet alakulását két, egymástól gyökeresen eltérő demográfiai trend alakítja. Egyfelől a fejlődő országok népességének magas növekedési rátája, másfelől a fejlett államok lakosságának elöregedése és csökkenése.

Előreláthatóan a jövőben a foglalkoztatási lehetőségek még tovább fognak szűkülni, s így a munkanélküliség problémájával jövő századunk lakosainak is szembe kell nézni. Ennek elsődleges oka a fejlődő országokat illetően a ,,túlnépesedés".

Napjaink tőke- és technológiaintenzív világgazdaságának általános tendenciája, hogy Földünk lakosainak általános képzettségi színvonala emelkedik, a szaktudás iránti igény jelentősen fokozódik.

Az előbbiekből következik, hogy a nemzetközi munkaerő-áramlás, más szóval a nemzetközi migráció fő iránya a közeljövőben sem fog változni. Azonban a munkaerő szabad áramlásával még nem számolhatunk.

 

Földünk lakosainak szociális helyzete: a gazdaság és a szegénység kettőssége

A fejlett és a fejlődő országok lakosainak eltérőek a demográfiai, élelmezési, egészségügyi, képzettségi és az életkörülményekre utaló statisztikai mutatói. Az emberek szociális helyzete elsődlegesen gazdasági helyzetük függvénye. A jövedelem-színvonal emelkedése vagy csökkenése nem közvetlenül és nem azonnal hat a népesség szociális helyzetének javulására vagy romlására. A tartós gazdasági növekedés a feltétele annak, hogy a sokkal hosszabb időtartamon belül érvényesülő demográfiai és szociális mutatók terén javulás történjen.

A társadalmi berendezkedés és kulturális hagyományok hatása a demográfiai és szociális mutatókban is kimutatható. A jövedelemkülönbségek nemcsak az egyes országok között, hanem az államok egyes társadalmi rétegei között is nőttek. A szegénység mint alapvető szociális probléma megoldása és kezelése egyre inkább az államok kormányzatainak legsürgősebb és immár halaszthatatlan feladatává vált. Napjainkban is a fejlődő országok népességének 1/4 -e szegénynek nevezhető. A 21. század egyik legfontosabb kihívása éppen az, hogy a világ gazdasági és politikai vezetői képesek lesznek-e arra, hogy megállítsák az emberiség egyre inkább fokozódó elszegényedésének folyamatát.

 

III. 2. A népesedési és urbanizációs válság: a jövő körvonalai

 

Megtelt a Föld?:

Az utóbbi közel két évtizedben a világnépesség növekedési üteme jelentősen mérséklődött, közel a felére esett vissza. Az 1990-es évtizedben már a fejlődő országok népességének növekedési üteme is csökkent. A népességgyarapodásban változatlanul eltérő a különbség a fejlett és a fejlődő térségek között. Az emberiség 4/5-e a fejlődő országokban él, s csak minden ötödik a fejlett világban.

Világunk népessége meghaladja a 6 milliárd főt. Felvetődik a Föld eltartó-képességének kérdése. A megnövekedett népesség megfelelő táplálására a Föld termelési potenciálja még elegendő tartalékokkal rendelkezik, azonban az ésszerűbb és igazságosabb elosztás elengedhetetlen.

 

A népességnövekedés fékezése lassú folyamat:

Számos fejlődő ország kormánya is napirendre tűzte a születésszabályozást, bár ennek sikere államonként igen eltérő.

 

A népességnél is gyorsabban nő a városlakók száma:

A fejlett társadalmakban a városi népesség növekedése is nagyon lelassult.

A fejlődő országok városi népessége nő a leggyorsabban. A viharos városodás nagy részben a legszegényebb országokhoz fűződik, jövedelem nélküliek s nyomortelepeken élnek, amelyek gyűrűszerűen veszik körül a fejlődő országok nagyvárosait.

A fejlett országok nagyvárosaiban jelentős problémát okoz az ivóvíz biztosítása. A levegő minősége is kritikus. Egyre növekvő gondot jelent a szennyvíz tisztítása és elvezetése, a szemét lerakása és újrahasznosítása.

 

III. 3. Az emberiség élelmezési helyzete

 

Világélelmezési válság - az élelmiszer bőségének és hiányának egyidejű jelenléte:

Földünk társadalmi és gazdasági szinten meglévő hatalmas nagy egyenlőtlenségei talán a legszembetűnőbben az emberiség élelmezési helyzetének alakulásában jelentkeznek.

800 millió ember nem jut elegendő táplálékhoz. Ez azt jelenti, hogy Földünk immár 6 milliárd főt számláló lakosságának 13%-a kevesebb élelmiszert fogyaszt, mint amennyi az emberi szervezet fenntartásához szükséges.

Immár tudományosan bebizonyított és elfogadott tény, hogy Földünk képes eltartani élelmiszerrel az emberiséget, erőforrásai bőségesen elegendőek ahhoz, hogy mindenkinek jusson táplálék. Egyértelműen levonhatjuk a következtetést, hogy az élelmezési válság okai nem bolygónk egészének kedvezőtlen természeti és technikai feltételeiben keresendők, hanem a termelési és elosztási viszonyok egyes országok közötti egyenlőtlenségében.

 

A világélelmezési válság hátterében álló tényezők:

A világ élelmezési helyzete alapvetően a második világháború után változott meg. Ennek hátterében a fejlett és a fejlődő országok eltérő demográfiai jellemzői, eltérő mezőgazdasági termelése és általában véve eltérő általános gazdasági fejlettségi színvonala áll.

A második világháború után a fejlett ipari országokban a mezőgazdasági termelés jelentősen bővült. A korszerű nagyüzemi mezőgazdasági termelés és a jelentős állami támogatás révén napjainkra a fejlett ipari országok többségében szinte már állandósult a mezőgazdasági túltermelés, és hatalmas eladatlan árukészletek halmozódtak fel.

Az alacsony jövedelmű országok többségében a mezőgazdaság a legfontosabb gazdasági ág. Így e szektorra hárul az iparosítás alapját jelentő felhalmozás, valamint a nemzetgazdasági bevételek túlnyomó részét adó export biztosítása. E két alapvető feladat mellett a mezőgazdaságnak még biztosítani kellene az évi átlagban közel 2%-kal növekvő lakosság táplálkozását, minimálisan az eddigi színvonalon.

A fejlődő országok gazdasági és társadalmi struktúrája duális jellegű. A mezőgazdaság felosztható a világpiacra termelő modern szektorra és a hagyományos, tradicionális szektorra. A tradicionális mezőgazdaság feladata a belső élelmiszer-ellátás biztosítása. A tradicionális mezőgazdaság sokkal rosszabb feltételek mellett, sokkal kevesebb munkaerővel kénytelen az egyre növekvő számú népesség élelmiszerszükségletét előállítani.

A fejlődő országok élelmezési helyzetének alakulásában a mezőgazdasági termelés mellett a népesség növekedése a másik meghatározó tényező. A fejlődő országok többségére jellemző túlnépesedést vagy ,,népességnyomást" a halálozási rátának a változatlanul magas születési ráta mellett bekövetkező süllyedése okozza.

Az élelmiszerek világpiacán ugyan bőséges a kínálat, de a legelmaradottabb fejlődő országoknak egyszerűen nincsen pénzük arra, hogy ezt megvegyék. Vagyis nem egyszerűen a népesség abszolút számáról, hanem sokkal inkább a fizetőképes keresletről van szó.

 

Az egy főre eső élelmiszer-fogyasztás mennyisége és minősége:

A népesség táplálkozási színvonalának jellemzésére az egy főre jutó napi élelmiszer-fogyasztás energiatartalmának mutatóját, a kjoule/fő/nap értékeket használjuk.

A FAO a kjoule/fő/nap értékek alapján az országokat három csoportba osztja: az alacsony, a kielégítő és a jó élelmezési színvonalnak megfelelő kategóriákba. Az ,,élelmezési színvonal" fogalma azonban nem szűkíthető le kizárólag az elfogyasztott élelmiszer mennyiségére. Nagyon fontos az is, hogy az emberek szervezetük energiaszükségletét milyen mértékben fedezik szénhidrátokból és fehérjékből, ill. hozzájutnak-e az emberi szervezet működéséhez elengedhetetlen vitaminokhoz. Optimálisnak az tekinthető, ha az emberek által elfogyasztott összes táplálék mennyiségének 12-15%-a származik fehérjéből, s még ennek közel fele állati eredetű fehérjéből.

A kielégítő és jó élelmezési színvonallal rendelkező országok esetében a kjoule/fő/nap és a fehérjefogyasztás egy főre eső napi értékei szoros összefüggésben vannak az általános gazdasági fejlettséggel.

Az alacsony élelmezési színvonalú államok közel 2/3-a az afrikai kontinensen található.

 

A Föld természeti erőforrásai:

A természeti erőforrások kategóriái:

v     Állandó:

Felhasználásuk során nem merülnek ki, nem fogynak el. Ezek a napfény, a levegő és a víz.

v     Megújuló:

A növényzet és az állatvilág, a folyóvizek energiája, ár-apály energia, szélenergia, geotermikus energia.

v     Nem megújuló:

Ide tartoznak a legfontosabb energiahordozók és az ásványi nyersanyagok. A szén, a kőolaj, a földgáz.

Az ásványok jelentős csoportjai:

´        fémércek

´        nemesfémek

´        színesfémércek

´        nemfémes ásványok

v     Visszanyerhető:

Olyan szervetlen vagy szerves anyagokból származnak, amelyek a feldolgozás során megőrzik eredeti tulajdonságaikat, és felhasználásuk megismételhető.

 

Pazarlás az erőforrásokkal:

Az ipari forradalom indította el a Föld erőforrásainak felgyorsult hasznosítását. Hosszú idő át semmi sem korlátozta a kitermelés szakadatlan növelését. Azonban a földkéregben felhalmozott, hozzáférhetővé vált nyersanyagkészletek végesek.

 

Az energiahordozók, ásványkincsek korlátozottsága:

Az ásványi anyagok pótlásának legbiztonságosabb környezetkímélő forrása az elhasznált termékek újrafelhasználása.

 

III. 4. A megsebzett Föld

 

A természeti környezet tűrési határa:

A fokozatosan gyarapodó emberiség - mindenkori érdekeit érvényesítve - hol itt, hol ott avatkozott be a természet háztartásába.

A rendkívül felduzzadt világnépesség sok tekintetben pazarló fogyasztása, a gazdaságban alkalmazott módszerek, technikai eszközök mértéktelen alkalmazása ma már az egész Földön veszélybe sodorják az alapvető életfeltételeket.

 

A globális felmelegedést az emberi tevékenység váltja ki:

A növekvő szén-dioxid mennyiség fokozza a földfelszínről kisugárzó hő elnyelését és visszasugárzását. A felmelegedés elolvasztja a sarkvidéki jégtakarókat, ezzel megemeli a világóceánok szintjét, módosítja a szélrendszerek, a tengeráramlások mozgását, a földi csapadékeloszlást.

Szűkülnek az élelmiszer-termelés lehetőségei. Időszakosan elvékonyodik a felső légkör ózonrétege, amely az ultraibolya sugaraktól védi a földi életet.

 

Az erdők pusztulása:

Az üvegházhatást a széntüzelés csökkentése mellett az erdős felszínek regenerálódásával lehetne a leghatékonyabban mérsékelni.

A Föld felszínének 26%-át fedi erdőtakaró. A hűvös mérsékelt öv erdős felszíne sok helyütt érintetlen, de gyors ütemben fokozódik kitermelése. Észak-Amerika és Európa erdőségei évtizedek óta a savas esők pusztításától szenvednek. A meleg mérsékelt öv erdőit a több ezer éves emberi beavatkozás majdnem teljesen kipusztította. A Föld erdőállományának mintegy fele a trópusi övezetben helyezkedik el, de 1960 óta területe mintegy 20%-kal zsugorodott.

 

A tengerek szennyezése:

Rendkívüli mértéket öltött a világtenger szennyezése. A különböző nehézfémek és ezek szerves anyagokkal alkotott vegyületei a tengeri táplálékláncba kerültek, a halfogyasztás révén pedig az emberek egészségére is veszélyesekké váltak. A világ nagy halászterületeinek zöme éppen a legszennyezettebb tengerrészeken összpontosul.

A tengeri környezetet terhelő anyagok 3/4 -e a szárazföldön végzett emberi tevékenységek terméke. A tengerbe ömlő kőolaj tetemes károkat okoz.

 

,,Kiegyezés" a környezettel:

Az emberiség növekedési pályáján olyan ponthoz érkezett, amikor továbbfejlődése, sőt létfenntartása csupán úgy biztosítható, ha gyökeresen megváltoztatja életteréhez, környezetéhez fűződő kapcsolatát.

 

III. 5. A fenntartható fejlődés kérdőjelei, a társadalom, a gazdaság és az ökológia összefüggése a globális világban

 

A fenntartható fejlődés:

A fenntartható fejlődést, mint jövőbeli kívánatos fejlődési pályát, először hivatalosan az ENSZ 1992-ben, Rio de Janeiróban lezajlott Környezet és Fejlődés elnevezésű világkonferenciája fogadta el.

Fenntartható fejlődés: olyan feltételrendszer, amely a jelen szükségleteit úgy elégítik ki, hogy nem teszi lehetetlenné a jövő nemzedékek számára sem saját szükségleteik fedezését.

Az egyes tudományágak és tudományterületek integrációjára van szükség ahhoz, hogy a fenntartható fejlődés tényleges tudományos definíciója és ennek gyakorlati életben való alkalmazhatósága a jövőben megszülethessen.

 

A gazdasági növekedés kérdőjelei:

A világgazdasági sikeresség ,,záloga" a globalizálódó világpiachoz való kapcsolódás és a globális folyamatokban való minél nagyobb mértékű részvétel.

Felmerülő kérdések:

?     Cél-e egyáltalán a minél nagyobb mértékű gazdasági növekedés?

?     Lehet-e egy társadalom megítélésének alapja kizárólag a jól vagy rosszul működő piacgazdasági rendszer?

?     Hihetünk-e a piac mindenhatóságában?

?     A piac ,,láthatatlan keze" képes lesz-e megoldani az emberiség globális problémáit?

Az egyre inkább globalizálódó világ a nemzeti sajátosságoktól, társadalmi hagyományoktól mentes uniformizált kultúrát fog kialakítani Földünkön.

A monetáris világgazdaság jövőképének árnyoldalai:

Jelenleg a pénzforgalmazás az a gazdasági ágazat, amely a legnagyobb hasznot eredményezheti. A pénz ,,egyeduralma" háttérbe szoríthat minden olyan ágazatot, amelyeknek értéke nem, vagy csak igen közvetve kifejezhető pénzben.