Ez a 2002/2003. évi szigorlati tételsor, de ugyanez volt tavaly is.

Közgazdaságtan szigorlati tételek

Mikroökonómia - Makroökonómia - Alkalmazott közgazdaságtan

I.

 

1.       Hogyan határozza meg a kínálat és kereslet a kibocsátást és az árakat? Kereslet- és kínálatrugalmasság. A kínálat és a kereslet ármeghatározódásának hatékonysága.

 

2.       Kereslet és a hasznosság. Kereslet eltolódások. A keresleti görbe és a hasznosság összefüggései. Határhaszon, összhaszon. Fogyasztói optimum Gossen II. törvénye alapján.

 

3.       Értékparadoxon, fogyasztói többlet. A fogyasztói egyensúly geometriai elemzése. Közömbösségi térkép, költségvetési egyenes, görbe eltolódások.

 

4.       Összköltség, állandó és változó költségek. Határköltség. Termékegységre jutó költségek, átlagköltségek. Grafikus ábrázolások és a nevezetes pontok. Haszonáldozat költség.

 

5.       Kompetitív iparágak kínálati magatartása. Tökéletes verseny. A kompetitív kínálat és a határköltség. A kínálati görbe származtatása a határköltség görbéből. Egyensúlyi profit tiszta verseny esetén.

 

6.       A határköltség és a kompetitív piacok. A kompetitív egyensúly hatékonysága. Pareto-hatékonyság.

 

7.       Spekuláció és az árak időbeli viselkedése. Spekulánsok stabilizáció tevékenysége. Kockázatok. A biztosítás közgazdaságtana.

 

8.       A tökéletlen verseny. A tökéletlen verseny és a tökéletes verseny szembeállítása. A tökéletlen verseny sémái. Monopólium, oligopólium, differenciált termékek. A maximális profit melletti monopolista egyensúly, grafikus ábrázolás.

 

9.       A monopólium elégtelen termelése, a monopóliumból eredő veszteségek, extraprofit. A tökéletlen verseny gazdasági szabályozása. A természetes monopólium.

 

10.   Összejátszáson alapuló és a domináns céggel jellemzett oligopólium. A tökéletlen verseny mellett és ellen szóló érvek. Trösztellenes politika.

 

11.   A jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek. Lorenz görbe. Az egyenlőtlenség forrásai. A kibocsátás és ráfordítások közötti összefüggés a termelési függvény.

 

12.   A termelés elmélete. A határtermékek szerinti jövedelemelosztás. A reziduális járadék ,,háromszög" és a bér ,,négyszög" egymáshoz viszonyított arányai. Határtermék-bevétel és a profitmaximalizálás. Legkisebb költség szabálya.

 

13.   A termelési függvény és a csökkenő határtermék függvénye. Egyenlőtermék-görbék és egyenlőköltség szintvonalak. Hogyan határozza meg a tényezőárakat a kínálat és a kereslet? Adózás hatása a földjáradékra.

 

14.   Bérmeghatározódás a kompetitív piacon. Reálbér-meghatározódás. A munkakeresleti és a munkakínálati görbe és meghatározó tényezői. Faji és nemi diszkrimináció.

 

15.   A tőkeelmélet fogalmai. A tőke hozadékrátája. Kamatláb és a tőkehozadék összefüggései. Vagyontárgyak jelenlegi értéke. Választási kényszer a mai és a holnapi fogyasztás között. Fischer kamatdiagramja.

 

 

II.

 

1.      A közgazdaságtan definíciója. A közgazdaságtan módszertana. A gazdaságszervezés problémái. A társadalom termelési lehetőségeinek határa. Csökkenő hozadék törvénye, növekvő relatív költségek törvénye.

 

2.      Az alapvető gazdasági problémák piaci megoldása. A kormányzat gazdasági szerepe. Tőke, munkamegosztás, pénz.

 

3.      A kínálat és a kereslet elemzése. Aggregált kereslet, kínálat. Egyensúly. Makroökonómiai célok, eszközök.

 

4.      A gazdaság teljesítményének mérése (GNP, GDP...). Externáliák. NEW. Fogyasztás, megtakarítás, beruházás. Beruházás kereslet.

 

5.      A kibocsátás-meghatározódás klasszikus, Keynes-i megközelítése. A költségvetési politika hatása a kibocsátás-meghatározódásra.

 

6.      Kibocsátás-meghatározódás-multiplikátormodell. Multiplikátor grafikus ábrázolása. Takarékossági paradoxon.

 

7.      Az aggregált kínálat meghatározó tényezői. Okun törvénye, konjunktúraciklus elméletek. Akcelerációelv. A multiplikátor és az akcelerátor kölcsönhatása.

 

8.      Munkanélküliség és gazdasági értelmezése. Munkanélküliség fajtái. A munkanélküliség természetes rátája. Munkanélküliség rugalmas és rugalmatlan bérek esetén.

 

9.      Infláció és fokozatai. Árindexek. Infláció hatásai. Az infláció költségeinek elemzése, makroökonómiai reagálás.

 

10.  Inflációs okok. Stagfláció. Rövid és hosszú távú Philips-görbe. Hogyan mozgatják a Philips-görbét a sokkhatások?

 

11.  Pénz, pénzeszközök. A pénz funkciói. Banktevékenységek. Bankok pénztermelésének folyamata. Pénzkínálat-multiplikátor. A pénzteremtéssel ellentétes irányú folyamatok.

 

12.  A központi banki politika. A monetáris politika eszközei. A pénzmennyiségre gyakorolt hatások. A központi bank egyéb tevékenységei.

 

13.  Reálkamatláb értelmezése, beruházásokra gyakorolt hatásuk. A monetáris politika hatása a kamatlábakra. A pénz kínálata és kereslete.

 

14.  Hogyan befolyásolja a pénz a kibocsátást? Monetarizmus. A pénz forgási sebessége. A racionális várakozások tételei.

 

15.  Költségvetési-monetáris szabályozás keveréke. Az államadósság. Az IS és az LM görbék elemzése a gazdaságpolitikai változások hatására.

 

16.  A piacok általános egyensúlya és a hatékonyság összefüggésrendszere. A határköltségen alapuló ármeghatározódás, jövedelem-eloszlás.

 

17.  A kormányzatok tevékenységének növekedése és a kormányzati funkciók. Kormányzati kiadások - adók - GNP. A kormányzat gazdasági szerepe. Kiadások és az adózás. Adózási elvek, adófajták. Progresszivitás és hatékonyság.

 

18.  Közösségi választások. Közösségi választás és a haszonlehetőség határ. Különböző szavazati szabályok. Közösségi választások következményei. Külső gazdasági hatásokkal együtt járó gyenge piaci hatékonyság. Környezetszennyezés. A gyenge hatékonyság elemzése. A szennyezőanyag kibocsátás csökkentésének lehetőségei.

 

19.  A gazdasági növekedés elmélete. Tőkefelhalmozási modellek. A tőkefelhalmozás geometriai elmélete, technikai fejlődése. A gazdasági növekedés trendjei, forrásai, növekedés-számviteli megközelítése. Harrod-Domar-féle növekedési modellek.

 

20.  Fejlődő országok közgazdaságtana. Növekedési, gazdasági feltételek. Népesedés. Malthus-i népesedéselmélet. A fejlődő országok gazdasági fejlődésének folyamata, elemei. A nemzetközi kereskedelem. A komparatív előny elmélete. A kereskedelemből származó haszon és a komparatív előny törvénye. A komparatív előny grafikus ábrázolása.

 

21.  Nemzetközi fizetési mérleg. A mérleg részei. Tartozások és követelések. A fizetési mérleg és a devizapiac kapcsolata.

 

22.  A kereskedelem és a vámok kínálati-keresleti elemzése. A vámok és a kvóták hatásai. A vámok gazdasági költségei. A protekcionizmus közgazdaságtana. A vámok fajtái. A vámok és a munkanélküliség. A vámok történelme és a GATT.

 

23.  Valutaárfolyamok. Árfolyamrendszerek, Hume négyágú aranyáramlási mechanizmusa. Vásárlóerő-paritás elmélete. Fix és lebegő árfolyamok. Nyitott gazdaságok makroökonómiája. Külkereskedelem multiplikátor. Valuta túl- és alulértékeltség hatásai. Valutakonvertibilitás.

 

24.  A nemzetközi pénzügyi intézmények kiépítése a második világháború után. Bretton Woods-i árfolyamrendszer. IMF. Világbank.